Як боротися з бруксизмом (скрегіт зубів)

У пацієнта, який страждає на бруксизм, відзначається скрегіт зубами, найчастіше вночі. Крім цього, людина може стукати зубами, ковтати слину.

Постійні прояви бруксизму руйнують зуби. Виникає патологічна стирання зубних рядів. Гострі краї коронок можуть травмувати язик, губи та щоки. Побоювання стоматологів спричиняє систематичний скрип зубами. Якщо таке відбувається лише іноді, хвилюватися не варто.

Чому люди починають рипіти зубами?

Незважаючи на те, що бруксизм часто виникає у людей різного віку, причин його виникнення повністю не вивчені. Дитячий скрип зубами вважається практично нешкідливим, оскільки з часом дитина цю хворобу просто переростає. «Дорослому» бруксизму слід приділити більше уваги, якомога раніше виявивши та усунувши причину його прояву. Встановлено, що до скреготу зубами наводять:

 • аномалії прикусу . Людина інстинктивно намагається притерти зуби, що неправильно змикаються. Після того, як зуби «притруться», скрип зубами припиняється.
 • спадкова схильність . З такою «сімейною особливістю» потрібно боротися, починаючи з раннього віку.
 • прояви стресів, занепокоєння, пригніченого гніву . Найімовірніша і найпоширеніша причина виникнення бруксизму. Необхідно комбіноване лікування: антистресова терапія та захист зубного ряду. Щоб захистити зуби вночі, коли людина не контролює своєї поведінки, застосовуються спеціальні капи.

Що відбувається із зубами при бруксизмі?

На зубощелепну систему частий і виражений скрегіт впливає вкрай негативно.

 • Емаль власних зубів, пломби з фотополімерів, реставрації будь-якого типу швидко стираються, внаслідок чого виникає патологічна стирання зубів.
 • Через підвищений тиск при змиканні зубів, викликаного гіпертонусом жувальної мускулатури, швидше руйнуються металокерамічні коронки, протези, що знімаються, безметалова кераміка. Виникають тріщини, сколи, ламаються базиси.

Бруксизм: симптоми та наслідки

Поставити діагноз «бруксизм» буває важко, оскільки пацієнт може не замислюватися про наслідки шкідливої ​​звички і не ставити стоматолога про її наявність. Виявити захворювання допомагають такі симптоми:

 • Втома жувальної мускулатури . Особливо сильно вона відчувається вранці, під час розумової роботи, у стресових ситуаціях.
 • Скрегіт зубів . Він може бути настільки гучним і неприємним, що будить близьких. Сам хворий при цьому часто продовжує спокійно спати. Це основна і найхарактерніша ознака, що дозволяє ідентифікувати захворювання.
 • Незначне збільшення щелепних м’язів . Розміри постійно задіяних м’язів збільшуються, і вони починають виступати з обох боків обличчя. Може відчуватися скутість цих м’язів, вони можуть хворіти.
 • Хронічні болі в області обличчя, голови, вух . Причина болю – постійні скорочення щелепних м’язів. Інтенсивність та дислокація болю можуть бути різними, проте всі вони помітно погіршують якість життя.
 • Стерта емаль зубів, підвищена чутливість . Найнеприємніший для хворих симптом, який і приводить їх до стоматолога. Через частий тиск високої інтенсивності зубна емаль руйнується, зуби залишаються без необхідного захисту. До того ж вони можуть розхитатися. Багаторазово підвищується ймовірність механічних травм (перелом, розтріскування) та випадання. Витончена емаль недостатньо захищає нерв від зовнішніх впливів, і він реагує буквально на все: холод, тепло, солодке. Людині з бруксизмом боляче навіть просто прополоскати рота прохолодною або теплою водою.

Як ефективно вилікувати бруксизм?

Бруксизм успішно лікується. Терапія ведеться у двох напрямках: стоматологічному та психологічному.

 • Стоматологічне лікування включає заходи щодо запобігання шкоді, заподіяної особливостями перебігу захворювання. Це лікування ушкоджених зубів, профілактика подальшого їх ушкодження.
 • Психологічне лікування спрямоване на корекцію особливостей особистості, що призводять до скреготу зубами.

Для запобігання нападам бруксизму:

 • Контролюйте положення щелеп . Постарайтеся якнайменше стискати їх протягом дня. Звикніть тримати нижню щелепу трохи розслабленою. Під час руху щелеп слідкуйте, щоб тертя зубів одне одного було мінімальним.
 • Розслаблюйте щелепні м’язи . Робіть це тоді, коли можна мовчати: працюючи за комп’ютером, під час креслення, шиття. Зімкніть губи, а зуби трохи розсуньте. Щоб було легше, упріться язиком у верхнє небо. Для профілактики нічних нападів виконуйте цю вправу перед сном.
 • Масируйте підборіддя та нижню щелепу . Стисніть нижню щелепу долонями з обох боків так, щоб вони захоплювали шию. Злегка натискаючи, робіть пальцями колоподібні рухи. З появою дискомфорту чи хворобливих відчуттів масаж слід припинити. Це допомагає розслабити щелепно-лицьові м’язи, ефективно знімає напругу.
 • Усуньте причину стресу . Найчастіше причиною появи бруксизму є стрес. Виявіть психотравмуючий фактор, усуньте або максимально послабте його вплив. У цьому допоможуть дихальні (глибокий вдих носом та плавний видих через рот) та фізичні вправи. Спортивні навантаження допомагають скинути нервову напругу, активізують вироблення ендорфінів – речовин, які відповідають за формування гарного настрою.

Дитячий бруксизм

Незрозуміла поведінка дитини насторожує батьків, особливо якщо вона раптово починає скрипіти зубами. Дитячий бруксизм — досить поширене явище, яке зустрічається у 20-30% дітей. Найчастіше втручання лікаря не потрібно – дитина просто «переростає» хворобу. Однак уважно спостерігати за дитиною все-таки доведеться, оскільки іноді в результаті тертя псується емаль, виникають переломи або тріщини зубів, болять вуха.

Як і дорослі, діти найчастіше скриплять зубами з психологічних причин. Інші часті причини:

 • неповне вирівнювання верхніх та нижніх зубів – як тільки вони вирівняються, неприємна поведінка пройде сама собою;
 • біль під час прорізування – сплячі діти скриплять зубами, несвідомо намагаючись знизити болючі відчуття;
 • емоційна незрілість – діти складніше переносять будь-які переживання: адаптацію новому колективі, втрату близької людини, переїзд.

Звернутися до лікаря необхідно, якщо скрип:

 • не проходить сам собою, завдає психологічного дискомфорту;
 • викликає погіршення стану здоров’я: підвищену стирання або пошкодження зубів, головний біль, біль м’язів обличчя.

Стоматолог допоможе виявити причини захворювання, полегшити його перебіг, складе план лікування. Для захисту зубів буде запропоновано спеціальні пристрої, які одягаються за зуби на ніч або у травмонебезпечний період.

Інші статті