Терміни прорізування та зміни молочних зубів

У нормі прорізування молочних зубів починається у 6-місячному віці та закінчується у 2,5 роки.

Зазвичай першим прорізається один із нижніх центральних різців. Потім виростають:

  • центральні різці верхнього ряду;
  • бічні різці обох рядів;
  • 1-е молочні моляри;
  • ікла;
  • 2-і молочні моляри.

Перше фізіологічне підвищення прикусу відбувається після того, як прорізалися 1 молочні моляри. До цього бічні ділянки ясен, на яких ще немає зубів, можуть стикатися. Розвиток системи молочних зубів у 2,5 року припиняється. Починається її повноцінне функціонування.

Коли дитина пережовує їжу, молочні зуби поступово стираються. Внаслідок постійного зростання щелепних кісток між зубами починають утворюватися проміжки, добре помітні до 4 років. Найбільші міжзубні простори утворюються між передніми різцями. Це зумовлено тим, що постійні зуби істотно ширші за молочні.

Потрібно прагнути обов’язково зберегти всі молочні зуби досі їх фізіологічної заміни постійними. Для цього потрібно правильно виконувати гігієнічні заходи та вчасно відвідувати дитячого стоматолога.

Прорізування постійних зубів

У нормі зміна молочних зубів постійними починається у 6 років та закінчується до 14-річчя. Як і при прорізуванні молочних зубів, постійні зуби нижнього ряду прорізуються трохи раніше ніж верхнього.

Головна умова правильного прорізування постійних зубів – повноцінні та функціонуючі молочні зуби. Вони зберігають місце для правильного розміщення постійних зубів. Якщо молочні зуби передчасно видалені, підвищується ймовірність формування неправильного прикусу постійних. Наприклад, передчасне видалення 2-го молочного моляра призведе до усунення 1-го постійного моляра. Найімовірніше, він проріжеться в порожньому місці, що утворилося. Після цього премолярам і ікла для правильного прорізування не вистачить місця і вони розмістяться за межами дуги.

Фази прорізування постійних зубів:

5-9 років. Спочатку прорізується перший постійний моляр. Це відбувається за межами «молочної» дуги і викликає друге підвищення прикусу. Пізніше молочні центральні та бічні різці змінюються постійними.

9-12 років. Молочні ікла та премоляри замінюються постійними. З’являється другий постійний моляр. Після прорізування 3-го моляра прикус знову підвищується. Поки ріжуться постійні зуби, щелепи дитини продовжують рости.

Прорізування зубів: 6 корисних фактів

  • Зазвичай нижні зуби прорізуються раніше за верхні.
  • На обох щелепах зуби найчастіше ріжуться симетрично: праворуч та ліворуч.
  • Молочні зуби менші за розміром, ніж постійні. Якби вони були такого розміру, як постійні, вони б не помістилися на маленькій щелепі.
  • Молочні зуби біліші, ніж постійні.
  • У нормі у 3-річного малюка вже має бути повний «комплект» молочних зубів.

Фахівці радять не хвилюватися, якщо порядок або термін прорізування зубок у вашого малюка трохи не збігаються із загальноприйнятими нормами. Це дуже індивідуальний процес, протягом якого важко вплинути. У разі виникнення тривожних симптомів зверніться до дитячого стоматолога чи педіатра.

Інші статті