74. Металокерамічні коронки: важливі плюси – ціна та надійність

Зуб сильно пошкоджений карієсом чи зламався унаслідок травми? Провести реставрацію можна за допомогою металокерамічних коронок.

Останні являють собою штучні конструкції зуба, які дозволяють відновити та зміцнити його анатомічну форму, запобігаючи подальшій руйнації.

Металокераміку у стоматології застосовують кілька десятиліть (з 50-х років 20 століття). Популярність такі протези заслужили за надійність, естетичність та прийнятну вартість. Даний метод протезування підходить, коли потрібно відреставрувати лише один зуб, і тоді коли пошкоджено (відсутні) одразу кілька зубів.

Металокерамічні коронки широко використовуються у протезуванні жувальних зубів і дуже рідко у зоні посмішки. Вони складаються з тонкої (0,3–0,5 мм) металевої основи та керамічного покриття, яке шарами наноситься на поверхню металевого каркасу. Кожен із шарів по черзі піддається випалу, після чого металокераміка коронки за своїми характеристиками наближається до природної емалі зубів. Керамічне (порцелянове) напилення виконується з урахуванням природного відтінку зубів пацієнта. У кожному випадку проводиться індивідуальний підбір відповідного кольору, у результаті чого, готовий зуб не відрізняється від власного, натурального.

Як ставиться металокерамічна коронка?

 • Зуб, який потрібно закрити таким штучним «ковпачком», трохи обточують, у деяких випадках депульпують. Після цього коронка ставиться на тимчасовий цемент, а після невеликого випробувального терміну (в середньому 2 тижні) — на постійний.
 • Під депульпацією розуміється видалення м’яких волокнистих тканин (пульпи) усередині зуба. Пульпа, яка являє собою судинно-нервовий пучок, забезпечує кровопостачання, харчування та чутливість зуба. При її видаленні зуб фактично відмирає – залишається лише зовнішня оболонка, але це краще, ніж втрата всього зуба.

У разі протезування металокерамікою депульпація не є обов’язковою процедурою – інколи можна обійтись без неї. Основна причина, що примушує стоматолога вдаватися до депульпації — ризик торкнутися пульпи при обточуванні (препаруванні) зуба при підготовці його до встановлення коронки. Абсолютними показаннями для видалення нервів є анатомічні особливості зубного ряду та глибокий карієс.

Видалення пульпи необхідне у тих випадках, коли є ймовірність її пошкодження (опіку) під час обточування. Завжди вимагають депульпування виготовлення металокерамічних коронок на передні зуби. Жувальні зуби, в яких об’єм своїх здорових тканин достатній, іноді можна закрити коронкою з металокераміки без депульпації. Остаточне рішення завжди приймається стоматологом за результатами обстеження стану порожнини рота безпосередньо перед виготовленням коронок.

 • Після препарування зуба робиться відбиток, а у лабораторії виготовляється гіпсова діагностична модель.
 • Щоб у період створення постійних металокерамічних коронок пацієну не довелося ходити з неповним зубним рядом, встановлюються тимчасові пластикові аналоги.
 • Протягом тижня методом лиття виготовляється каркас з металу . Під час чергового візиту до стоматолога провадиться його примірка. Далі здійснюється напилення облицювального шару у лабораторії, причому кераміка наноситься повністю на всю коронку або лише на помітні під час розмови і посмішки сторони.
 • Перед встановленням протезу, зуб обробляється спеціальними матеріалами. Після цього коронку фіксують за допомогою тимчасового цементу. Якщо найближчим часом носіння штучного зуба не викликає жодних нарікань, проводиться остаточна фіксація нової коронки на постійний цемент.

З чого робиться стоматологічна металокераміка?

Каркас металокераміки підбирається з урахуванням фінансових можливостей пацієнта. Як металеву основу можуть використовувати:

 • Сплав кобальту з хромом або нікелем. Вартість металокерамічної коронки у цьому випадку нижча, але така конструкція трохи гірша за естетичними характеристиками.
 • Інертні дорогоцінні метали. Саме їх найчастіше використовують для відновлення функції передніх зубів, але й ціна металокерамічної коронки у цьому випадку буде вищою.

Найбільш безпечними, довговічними та естетичними є конструкції на основі золота (золото-паладієвий, золото-платиновий сплав). Світлий колір основи дозволяє досягти максимально природного кольору готової конструкції або постійної коронки.

Як облицювання, використовується особливий керамічний склад, який наноситься на основу пошарово, і кожен шар проходить процес випалу при температурі близько тисячі градусів. Тільки так можна забезпечити надійне хімічне з’єднання металу та облицювального керамічного покриття.

Металеві конструкції з напиленням з кераміки: основні переваги

 • І в Києві, і в Харкові можна знайти досвідченого стоматолога, який встановить гарні коронки на металевій основі. Зовнішній вигляд таких конструкцій максимально наближений до природних зубів.
 • Конструкції даного типу встановлюють як на жувальні, так і на передні зуби.
 • При професійному виготовленні та правильному встановленні, коронки прослужать не менше 10 років, звичайно, якщо пацієнт дотримуватиметься рекомендацій щодо догляду за такими конструкціями.
 • Зовнішнє облицювання коронки за весь час носіння зберігає свій первинний зовнішній вигляд. У разі виникнення сколу (що буває дуже рідко) можлива реставрація без необхідності знімання коронки. Такі ситуації прораховуються ще на етапі діагностики та враховуються всі особливості оклюзії та контактів зубів, щоб уникнути порушення цілісності металокерамічної коронки.
 • Металокераміку, як коронки для зубів, можна назвати стандартним бюджетним рішенням при оцінці таких важливих факторів, як якість і ціна.

Водночас не можна забувати і про мінуси металокераміки. На жаль, каркас із металу може просвічуватись через керамічне покриття та через ясна. Тому у деяких пацієнтів можна спостерігати неестетичну облямівку у зоні прилягання коронки, ось чому при лікуванні передніх зубів стоматологи віддають перевагу більш дорогим безметаловим аналогам. Інший недолік — ймовірність розвитку алергічної реакції на певний вид металу.

Коронки з металокераміки: ціна та термін служби

Звичайний рекомендований термін гарантії на такі вироби – 1 рік. У нашій клініці «Німецька Стоматологія» термін гарантії 3 роки. Але якісно виготовлена ​​коронка прослужить 7–10 років без необхідності ремонту та корекції. Після встановлення металокерамічної коронки ми рекомендуємо відвідувати стоматолога щонайменше раз на 9 місяців, навіть якщо ви впевнені у високій якості стоматологічного виробу.

На передні зуби (у «зоні посмішки») іноді встановлюють металокерамічні коронки, ціна яких не відрізнятиметься від ціни аналогічної коронки на жувальній групі зубів. Для того, щоб відновлений зуб з металокераміки повністю відповідав кольору емалі сусідніх зубів, необхідний ретельний контроль кольору та дотримання технології послідовного нанесення усіх шарів кераміки.

Інші статті