Чи можливо вилікувати пародонтит удома?

Пародонтит — це запальне захворювання опорного апарату зуба, яке супроводжується руйнуванням прикріплення зуба до кістки, атрофією (зменшенням) кісткової тканини навколо зуба, появою рухливості зубів.

Симптоми захворювання:

 • кровоточивість ясен при чищенні зубів;
 • почервоніння, набряклість або пухкість ясен;
 • ясна легко відшаровується від зубів;
 • постійний неприємний запах із рота;
 • виділення гною між зубами та яснами;
 • оголення шийок зубів;
 • рухливість зубів.

Лікування пародонтиту проводиться терапевтичними та хірургічними методами, спрямованими на усунення причин захворювання, можливих його ускладнень та рецидивів у майбутньому.

Насамперед, необхідно провести ретельну діагностику стану тканин пародонту (заповнити пародонтальну карту, провести аналіз рентгенологічних досліджень, скласти прогноз кожного зуба). Потім проводяться зняття зубних відкладень та корекція домашньої гігієни з індивідуальним підбором зубної щітки, пасти, зубної нитки, йоржиків, ополіскувача для ротової порожнини.

Наступний етап – обробка зубоясенних кишень (консервативне пародонтологічне лікування):

 • Підясенний скейлінг – лікар-пародонтолог ретельно видаляє мікробну біоплівку, мінералізовані зубні відкладення з усіх поверхонь коронкової та кореневої частини зубів, інфікованої частини кореня зуба. При цьому поверхня кореня стає ідеально гладкою, що сприяє зменшенню глибини пародонтальної кишені.
 • Закритий кюретаж – лікар видаляє з пародонтальної кишені патологічні м’які тканини (грануляційну тканину, епітелій кишені) та продукти їхнього розпаду. За допомогою цієї методики вдається максимально ефективно очистити глибокі пародонтальні кишені та повністю «закрити» дрібні кишені.

Слід мати на увазі, що консервативне пародонтологічне лікування не рівнозначне професійній гігієні ротової порожнини, хоча вони і доповнюють один одного.

Зазначені методики використовуються при глибині пародонтальних кишень до 5 мм.

Якщо глибина патологічних пародонтальних кишень перевищує 5 мм, або якщо закритий кюретаж виявився малоефективним, проводиться хірургічне пародонтологічне лікування — відкритий кюретаж пародонтальних кишень.

Після проведення даної процедури візуально здається, що довжина зубів збільшилася за рахунок оголення їх коріння, яке при цьому може відчувати підвищену чутливість до різних зовнішніх подразників (температурних, хімічних тощо).

Щоб уникнути цих наслідків, у деяких випадках на місце втраченої ясенної тканини трансплантуються фрагменти м’яких тканин піднебіння. Це ліквідує косметичні дефекти ясен, знімає підвищену чутливість коренів зубів та перешкоджає рецидивному поглибленню пародонтальних кишень.

Якщо ж крім м’яких тканин у процесі відкритого кюретажу серйозно постраждали і кісткові тканини, що утримують зуб, може бути проведена трансплантація кісткової тканини, для якої використовуються власна кісткова тканина (аутогенний трансплантант), кісткова тканина іншої людини (алогенний трансплантант), кісткова тканина тварини ) чи синтетичні матеріали.

Кісткова трансплантація дозволяє не тільки закріпити зуб у лунці, але й сприяти подальшій регенерації кісткової тканини власними силами організму.

Дуже важливим етапом у лікуванні пародонтиту є підтримуюча терапія, яка полягає в регулярному проведенні професійної гігієни ротової порожнини та пародонтальному обстеженні, контролі домашньої гігієни, проведенні процедури апаратом Vector.

Мета підтримуючої терапії – тривале збереження стабільного стану тканин пародонту після етапу активного лікування.

Професійна гігієна ротової порожнини пацієнтам із захворюваннями пародонту у стадії ремісії проводиться кожні 3–6 місяців залежно від клінічної ситуації та якості проведення домашньої гігієни. Слід пам’ятати, що якісний догляд за ротовою порожниною будинку – запорука успіху в лікуванні пародонтиту.

Ще один ефективний спосіб профілактики пародонтиту – ультразвуковий апарат Vector зі спеціальними пародонтологічними насадками, який дозволяє якісно обробляти навіть дуже складні зубоясенні кишені та виконувати полірування поверхні коренів зубів.

Переваги апарату Vector:

 • не травмуються емаль, тканини пародонту та дентин;
 • за допомогою насадок можна обробляти зубоясенні кишені глибиною 11 мм;
 • безболісність процедури та мінімальний ризик травматизації.

Як уникнути пародонтиту?

Уникнути пародонтиту досить легко. Для цього потрібно:

 • Регулярно та якісно проводити домашню гігієну порожнини рота, що сприяє своєчасному видаленню зубного нальоту.
 • Кожні 6 місяців проходитиме профілактичний огляд та професійну гігієну порожнини рота у стоматолога.
 • Звернутися до пародонтолога за перших підозр на розвиток пародонтиту.

Інші статті