Безметалеві коронки

Міцні та естетичні безметалові коронки – ідеальний варіант для передніх зубів. На відміну від металокераміки, керамічні та цирконієві коронки повністю ідентичні здоровим зубам.

При виготовленні зубної техніки враховує відтінок емалі зубного ряду, і коронки після установки виглядають точно так, як їх оточення. Виділяють два основні види таких коронок — порцелянові та цирконієві.

Якщо говорити точніше, то асортимент безметалових протезів або прототипів (а коронка, по суті є протезом зуба), дещо ширше. До цієї групи, зокрема, відносяться недорогі пластикові аналоги, які зазвичай використовуються як тимчасова коронка. Чисто керамічні вироби виготовляються з порцеляни – у них немає каркасу. Але є й безметалові коронки з каркасом – це реставраційні матеріали на основі оксиду цирконію, оксиду алюмінію. Кожен варіант має свої особливості та переваги.

У яких випадках неможливе використання безметалових коронок?

Перед проведенням ортопедичних процедур лікар обов’язково оцінює можливість та доцільність встановлення протезів – хоч керамічних, хоч будь-яких інших. Основними протипоказаннями для їх використання є стоматологічні проблеми, а саме – дефекти зубощелепної системи (наприклад, патології прикусу) та тяжкі захворювання ясен (гострий чи хронічний пародонтит). Якщо такі є, спочатку потрібно усунути патологію (при можливості), а потім проводити протезування.

Металокераміка та безметалові аналоги – що вибрати?

В арсеналі стоматологів є великий вибір реставраційних матеріалів. Звернувшись до зуболікарської клініки в Харкові, пацієнт може замовити коронку з будь-якого матеріалу та будь-якої цінової категорії. Виділимо основні «за» та «проти» металевих та безметалових протезів:

Кераміка

+ Менша вага в порівнянні з металевими аналогами

+ Відмінні естетичні якості

+ Не потрібне сильне обточування зуба (препарування зуба)

+ Можливість точно відтворити форму, структуру та рельєф зуба

+ Хороша сумісність із живими тканинами

+ При створенні коронки використовуються складні інноваційні технології, що підвищує цілісність, функціональність та естетику таких робіт

+ Великий вибір безметалевих матеріалів для заміщення коронкової частини жувальних зубів

- Вартість

Металокераміка

+ Висока міцність

+ Висока довговічність

+ Більш демократична ціна в порівнянні з безметалевими конструкціями

- Естетичні властивості програють безметалевим аналогам, тому зазвичай їх встановлюють на малопомітні при усмішці жувальні зуби (металева основа може просвічувати).

- Для встановлення доводиться сильно обточувати зуб/зуби.

- Термін служби коронки цього типу в естетичному плані поступається цільно керамічним аналогам.

Розглянемо детальніше різні типи безметалових коронок. Зазначимо, що для реставрації пошкоджених та втрачених зубів з урахуванням загального стану ротової порожнини та побажання пацієнта можуть використовуватись:

 • керамічні накладки (вініри), для встановлення яких також потрібно препарування/обточування емалі;
 • протези-вкладки (застосовуються для відновлення частково зруйнованого зуба із міцною основою);
 • повноцінна безметалова коронка, яка встановлюється на культю зуба, що залишилася або штучно створену.

Керамічні коронки

Основний матеріал у разі – особливий вид фарфору. Він нешкідливий для організму, не викликає алергічних реакцій, не дратує прилеглий край ясен. Понад те, встановлювати такі коронки можна видалення нерва. Тому коронки з порцеляни незамінні у випадках, коли корекція здійснюється з косметичними цілями. Під «ковпачком» залишається здоровий живий зуб – з надійним поверхневим захистом із твердої порцеляни.

На відміну від виробів з металокераміки, порцелянові коронки не обведені по кордону з ясен тонким сіруватим обідком. Відрізнити їх від натурального зуба може лише стоматолог при уважному огляді.

Єдиний мінус коронок з порцеляни – не надто висока міцність. Вони поступаються аналогам із оксиду цирконію і зазвичай встановлюються тільки для естетичної корекції на передніх зубах.

Виготовлення штучного керамічного зуба може виконуватися за різними технологіями:

 • методом випалу,
 • литтям,
 • пресуванням,
 • фрезеруванням із застосуванням комп’ютерних технологій (3D моделювання, що передбачає автоматизоване проектування та виробництво на фрезерних верстатах з ЧПУ).

Від застосовуваного способу залежить вартість, швидкість виготовлення та точність готової коронки з кераміки.

Коронки із оксиду цирконію

На даний момент вони відносяться до одного з найміцніших і довговічніших. Такі характеристики забезпечує цирконієвий каркас, який наноситься шар керамічного покриття.

У клініках Харкова лікарі можуть запропонувати і керамічні конструкції на основі цирконію, і повністю цирконієві коронки (у другому випадку досягається максимальна міцність протеза – це найкращий варіант для жувальних зубів). Подібні безметалові коронки мають цілу низку переваг перед будь-якими іншими.

Серед головних плюсів зубних протезів цього типу:

 • Висока міцність. Вона вища, ніж у аналогів з порцеляни і навіть металокераміки.
 • Невелика вага. На перший погляд це не надто важливий показник, але він впливає на швидкість та якість звикання до нових коронок. У разі терміни звикання мінімальні.
 • Мінімальна товщина обточування зуба. Оскільки конструкція дуже міцна, її роблять досить тонкою і для установки практично не потрібно сточувати емаль. Залишається можливість зберегти нерв.
 • Безпека організму. Матеріал біоінертен (не викликає алергічних реакцій) і чудово переноситься. Він не дратує ні ясна, ні тканини зуба.

Єдиний мінус цього чудового матеріалу – найвища вартість. Виробництво здійснюється у кілька етапів, із застосуванням технологій комп’ютерного моделювання та пошарового нанесення натурального керамічного матеріалу на цирконієву основу.

Як відбувається протезування?

У ході візиту до стоматолога визначається доцільність та можливість встановлення коронки (поодинокого протеза чи моста). При необхідності проводиться стоматологічне лікування – санація ротової порожнини, видалення нервів, пломбування тощо. Опорні зуби лікуються та обточуються на товщину коронки. Якщо у пошкодженого зуба немає достатньої основи для фіксації протеза, встановлюються вкладки, штифти або імплантати. Підбирається колір майбутнього штучного зуба.

Для підготовки до протезування лікаря-стоматолога потрібно рентгенівський панорамний знімок або комп’ютерна томограма КТ і зубощелепний зліпок, яким у лабораторії готується модель майбутньої коронки. На підставі цієї моделі формується та коригується майбутня коронка. У процесі примірки проводиться припасування. Готовий протез встановлюється за допомогою спеціального клею.

Процес протезування (від початку лікування до встановлення) у різних випадках може суттєво відрізнятися за часом. Залежно від обсягу та складності робіт стоматологу іноді може бути достатньо кількох днів, а іноді потрібно кілька тижнів. Безпосередня фіксація готової коронки (мосту) займає від півгодини до 2 – 3 годин (це, зазвичай, безболісна процедура).

Кераміка та цирконій: як доглядати коронку?

Білі штучні зуби не потребують якогось спеціального догляду – досить регулярно проводити традиційні гігієнічні процедури.

 • В першу чергу мається на увазі щоденне чищення зубів (переважно використовувати зубні пасти з малим ступенем абразивності). Користуйтеся зубною ниткою та ополіскувачами, які допоможуть усунути всі залишки їжі.
 • Побережіть і свої рідні зуби, і безметалеву кераміку – не давайте на них занадто високе навантаження (не варто гризти горіхи та іншу надмірно тверду їжу).

Безметалову коронку встановлено: які проблеми можуть виникнути в майбутньому?

Залежно від типу встановленого протезу та дотримання рекомендацій лікаря штучний зуб здатний прослужити 10, 15 та більше років. Проте практично зустрічаються ситуації, коли пацієнт залишається незадоволеним отриманим результатом.

Одні скаржаться на болючі відчуття, інші засмучені зовнішнім виглядом поставленої коронки. Як правило, все це пов’язано з недостатньою кваліфікацією стоматолога, який не зміг забезпечити відповідну форму та розмір конструкції.

Щоб уникнути подібних проблем, ретельно обирайте клініку та орієнтуйтеся при цьому на рекомендації реальних клієнтів. Не забувайте про обов’язкове відвідування стоматолога для профілактичного огляду раз кожні 6 місяців – це дозволить своєчасно виявити та усунути будь-яку проблему.

Приходьте у гості – і ми допоможемо підібрати оптимальний варіант відновлення природної сліпучої посмішки!

Інші статті